USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

5.7 Milyar Dolar çıktı! Hazirandan bu yana ilk kez piyasalara para girdi

TCMB verilerine göre, 5 Ağustos haftasında piyasalara hazirandan bu yana ilk kez 94.8 milyon dolarlık para girişi oldu.

5.7 Milyar Dolar çıktı! Hazirandan bu yana ilk kez piyasalara para girdi
11-08-2022 17:02
Google News

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, girişin küresel piyasalardaki iyileşmeden kaynaklandığını belirterek, "Global risk iştahından bize de pay düştü. Girişin önümüzdeki hafta da devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınladığı menkul kıymet istatistikleri, piyasalara haziran ayından bu yana ilk kez para girdiğini gösterdi. Verilere göre, 5 Ağustos haftasında hisse senedi piyasasına (Borsa İstanbul) 88 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetlerine ise 6.8 milyon dolar olmak üzere toplam 94.8 milyon dolarlık para girişi oldu.

‘Global risk iştahından bize de pay düştü’

HalkTV'den Nuray Tarhan'ın haberine göre finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, haziran ayından bu yana piyasalara ilk kez para girdiğine dikkat çekerek, “Global risk iştahının artmasından bize de pay düştü. Önümüzdeki haftada da girişin devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

ABD’de tarım dışı istihdamın temmuz ayında 528 bin ile beklentilerin iki katından fazla gelmesinin ardından temmuz ayı enflasyonunun da yüzde 8.5’le beklentilerin üzerinde çıkmasıyla piyasaların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylülde 50 baz puan faiz artırımını fiyatlamaya başladığına dikkat çeken Cibre, şunları söyledi:

‘Bu yıl 5.37 milyar dolarlık çıkış oldu’

“Bu da tüm gelişmekte olan ülkelerin 5 yıllık kredi risk primini (CDS) düşürdü. Bizde de 200 puan gerileyerek 660’a kadar geriledi. Ayrıca rezervlerdeki toparlanma da etkili oldu. Rezervde yaşanan gelişmenin nedeni muhtemelen Akkuyu Nükleer Santrali'ne Ruslar tarafından gönderilen döviz. Bunu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu raporunda ticari mevduatlardaki yaklaşık 7 milyar dolarlık artıştan anlıyoruz.

Dolayısıyla önümüzdeki haftada da hisse ve DİBS tarafında yabancı girişi görebilmemiz olası. Fakat bu yıl toplam hisse 3.5, DİBS 1.9 milyar olmak üzere toplam 5.37 milyar dolarlık çıkış olduğunu unutmayalım.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler